• Viete o tom, že k sieti internet sa pripojili aj obyvatelia bývalého Československa? Už vtedy existovala táto sieť s názvom internet a oficiálne sme sa k nej pripojili aj my.
Samotná história internetu je však ešte o dosť staršia. Je úzko spojená s obdobím po druhej svetovej vojne, kedy sa začali vyrábať prvé počítače a s nimi aj siete, aby boli mohli tieto prvé počítače pracovať navzájom. Ten plán vlády USA nezahŕňal iba jeden počítač. Počítače mali vo viacerých vládnych budovách a inštitúciách, takisto aj v armáde. Podľa plánu by mali byť títo zástupitelia schopní pomocou počítačov spolu komunikovať na diaľku a takisto programovať určité veci. Lenže predsa nebudú naťahovať káble po celom území USA, no nie? Práve vtedy prichádza táto myšlienka, spojiť počítače na diaľku a to bezdrátovo.
Navyše v tomto období začína súperenie dvoch mocností a vojnových víťazov, USA a Rusko. Ide o takzvanú studenú vojnu, kedy sa tieto mocnosti navzájom predbiehajú vo výrobe nadčasovej technológie, ale hlavne v zbrojení a armádnom priemysle. Veď aj tieto prvé počítače boli považované za nástroj moci, obrany a armády. Hlavne aj ako stroj, kedy by počas vojny boli schopné armádne aj vládne zložky spolu komunikovať na diaľku a zadávať určité programy. Teda počítače boli vyrobené na tieto účely, vôbec nie na zábavu. Mali zložitý program, ktorému rozumelo iba malé percento ľudí. Na svete ešte nebol ani MS-DOS a teda Windows už vôbec nie.
V roku 1969 je vytvorená prvá funkčná sieť, no nesie názov ARPANET. Je k nej pripojených len 50 počítačov. Pojem INTERNET vzniká až v roku 1987 a k nemu je už pripojených 27 000 počítačov. Československo sa pripája už v roku 1992. Prvý www prehliadač vzniká približne v tom roku a nesie názov MOSAZ.
Od roku 2010 je k internetu pripojených viac než 2 miliardy počítačov.
Úno 202018