Led 272019

Vyhláste plesniam boj

Plesne v našich bytoch, by sme nemali brať na ľahkú váhu, niektoré z nich sú síce neškodné, ale niektoré nám môžu aj poriadne uškodiť. Najhoršie je to, že ak nemáme po ruke mikroskop a doktorát z mykológie, nemáme šancu zistiť, ktoré z nich rastú práve u nás. Preto nie je zlé, ak sa ich čo najskôr zbavíte.

bakterie

Plesne neznášajú prievan
Ideálnym priestorom na život pre plesne, sú miesta kde je dostatočne vlhko, tma a stála teplota. to môžete veľmi ľahko narušiť pravidelným vetraním. Namiesto toho, aby ste okno nechávali otvorené pol dňa, radšej otvorte dve, alebo tri na desať minút. Tak vytvoríte prievan, ktorý plesne vyslovene neznášajú.

Čo s vlhkosťou
Ak máte to šťastie, že bývate v byte, ktorý je nadmerne vlhký, máte zároveň aj problém. plesne vlhkosť vyslovene milujú. Riešením sú napríklad sušičky vzduchu. Tie existujú v elektrickej forme, ale narazíte aj na prístroje, do ktorých vložíte tabletu a tá pohlcuje vlhkosť. Druhá možnosť sa hodí skôr do menších priestorov, alebo na dané mesto, kde sa plesne objavili.

Čo robiť s hubami na stene
Ak vo svojom byte objavíte už viditeľné plesne, musíte ich čo najskôr odstrániť. najprv použite mokrú handru, ktorou ich opatrne pretrite. Tak zabránite tomu, aby sa vám rozleteli po celom byte. Ak potom na stene ešte niečo ostane, môžete použiť príborový nožík a tieto huby opatrne zoškrabať. Na záver stenu postriekajte octom, alebo špeciálnym prípravkom proti plesniam.

plíseň

Môžete ich „oslepiť“
Ak sa plesne objavia na miestach, kde nepreniká dosť svetla, tento problém vyriešite veľmi ľahko. Najprv ich odstráňte podľa návodu v predošlom bode. Potom nájdite stolovú lampu, alebo iný prístroj, ktorý svieti a umiestnite ho na toto miesto. Svetlo nechajte svietiť minimálne týždeň, a to nepretržite. Takto plesne nezačnú opäť rásť v prípade, že ste ich neodstránili dostatočne.