Pokiaľ jazdíte autom, mali by ste v prvom rade ovládať predpisy cestnej premávky. Neznalosť zákona neospravedlňuje. Verte, že túto vetu, budete od policajta počuť ako prvú v prípade, keď sa ho budete snažiť ukecať, že ste o danom predpise netušili. Porušovania zákona sa nevypláca hlavne kvôli bezpečnosti, zaplače však i vaša peňaženka.
- Za porušenie zákazu predchádzania, vám môžu muži zákona udeliť pokutu až do výšky dvestopäťdesiat eur. Ak sa chystáte obiehať na ceste, ktorú dobre nepoznáte, všímajte si nielen čiary na ceste, ale i dopravné značky pri nej. Predbiehanie môže byť totiž upravené aj nimi.
- Svoju peňaženku poriadne prevetráte hlavne pri prekročení rýchlosti v obci. Uvedieme si len niektoré príklady.
– prekročenie rýchlosti o šesť až desať kilometrov za hodinu vás vyjde na 15 eur
– prekročenie rýchlosti o dvadsaťjeden až dvadsaťpäť kilometrov za hodinu vás vyjde na 96 eur
– prekročenie rýchlosti o tridsaťjeden až tridsaťpäť kilometrov za hodinu vás vyjde na 200 eur
– prekročenie rýchlosti o štyridsaťšesť až päťdesiat kilometrov za hodinu vás vyjde na 400 eur
– prekročenie rýchlosti o päťdesiatšesť až šesťdesiat kilometrov za hodinu vás vyjde na 540 eur
– prekročenie rýchlosti o viac ako sedemdesiat kilometrov za hodinu vás vyjde na 800 eur,
- Za prekročenie rýchlosti mimo obce vám hrozí najnižšia pokuta vo výške 30 eur a maximálna v hodnote 798 eur. V prvom prípade hovoríme o prekročení rýchlosti o jedenásť až pätnásť km/h, v druhom o viac ako sedemdesiatpäť km/h.
- Za nezastavenie na „stopke, vám môžu policajti uložiť pokutu až do tristo eur.
- Ak zastavíte, alebo budete stáť na železničnom priecestí, v tuneli (platí to i pätnásť metrov pred a za ním), alebo na parkovacom mieste určenom pre držiteľov preukazu ŤZP, pripravte si minimálne 200 eur.
- Pri prejazde železničným priecestím v čase, keď svietia výstražné svetlá, alebo sú spustené závory, zaplatíte tristo eur.