Nová inštalácia kotla je veľkou investíciou a často aj rozhodnutím, ktoré sa robí narýchlo – práve v spomenutom prípade, že vám starý kotol odíde v zime a nie je už opraviteľný. A v zime sa bez teplej vody nedá fungovať.
Prečo sa kazia uprostred prevádzky
Kotly sa po rokoch užívania prirodzenie kazia. Stále majú súčiastky, ktoré podliehajú korózii, mechanické časti, ktoré sa opotrebúvajú, zanášajú, postupne odchádzajú. Ak sa kotol nepoužíva sedem či osem mesiacov a potom sa nárazovo v zime spustí na plnú prevádzku, môže to pre neho znamenať šok. A čím je okolitá teplota nižšia, tým nižší je aj tlak v kotli. Teda áno, plynové kotly sa kazia najmä v zime, čiže v období, keď sa používajú.
S čím treba rátať pri kalkulácii nákladov?
- Typ kotla a značka, dĺžka záruky, dostupnosť náhradných dielov
- Výkon kotla – v kilowattoch (výrobcovia ponúkajú často viac verzií v závislosti od potrieb domácnosti, počtu izieb a radiátorov – napr. malý, stredný, prémiový kotol)
- Či chcete prejsť z jedného typu kotla na iný
- Chcete kotol dať na to isté miesto alebo presunúť ho inde. Niektoré inštalácie sú zložitejšie, potrebujete aj nové potrubia, búranie, viac materiálu a času.
- Doplnky kotla (napr. termostaty s umelou inteligenciou, náhradné filtre atď).
- Montáž kotla – spravidla firmou s certifikátom.
Kotly sú veľmi spoľahlivé výrobky s dlhou záručnou dobou. Niektoré typy však majú vyššiu poruchovosť ako iné – odráža sa to v ich cene. V určitých prípadoch je možná aj núdzová inštalácia kotla, ak súrne potrebujete teplú vodu, ale nemáte čas pripojiť kotol ku kúreniu v dome.
Niektoré kotly môžu znížiť svoj výkon aj bez zjavnej poruchy – ide o prirodzené starnutie materiálov v kotli. Vtedy je dobré si zmerať náklady na plyn a výstupný výkon, jednoducho povedané, či sa vám starý kotol stále oplatí. Vtedy však máte čas výmeny pod kontrolou a je lepšie to urobiť pred topnou sezónou.