Ľan siatyje jednoročná rastlina s modrými kvietkami, ktorá sa pestuje predovšetkým kvôli olejnatým semenám, ktoré sú pre náš organizmus mimoriadne prospešné. Má však ešte jedno skvelé využitie – vlákno získané z tejto rastliny sa využíva už od pradávna v textilnom priemysle.
Použitie tkanín, ktoré sú vyrobené z ľanu je skoro neobmedzené. Od obrusov, cez posteľnú bielizeň až po odevy na každodenné použitie. Napriek tomu, že je práca s ľanom fyzicky a tiež finančne náročnejšia, než spracovanie bavlny, je o tento materiál dostatočný záujem. Ľudia sú čoraz viac ochotní priplatiť si za kvalitné ľanové odevy.
Pokiaľ túto rastlinku pestujete vo vhodných podmienkach, tak budete potrebovať len minimum hnojív. Vďaka tomu môžeme s hrdosťou prehlásiť, že ide o ekologickú rastlinu. Taktiež pri výrobe samotného vlákna nepotrebujete žiadne chemické prostriedky. ľan patrí medzi najlepšie a najpevnejšie prírodné vlákna. Vzhľadom na jeho unikátne vlastnosti by sme len márne hľadali podobne univerzálnu rastlinu.
Plátno vyrobené z ľanu je mimoriadne silné, odolné voči oderu a každým dňom sa jeho vlastnosti zlepšujú. Odevy sú nielen antibakteriálne, ale majú skvelú termoregulačnú schopnosť – v zime vás príjemne zahrejú a v lete zase ochladia.
Ľan je vysoko odolný a preto je možné ho prať aj na 40, či 60 stupňoch Celzia. Koľkokrát ho operiete, toľkokrát sa jeho vlastnosti vylepšia. Keďže je táto látka prirodzene krčivá, odporúča sa žehliť na nízkych stupňoch naparovacou žehličkou.
Táto rastlina má hneď niekoľko liečivých vlastností. Semená sa po dozretí a vymlátení usušia a neskôr sa z nich lisovaním získava ľanový olej. Ten pomáha pri zápale žalúdka, proti zápche, zlepšuje trávenie a zvyšuje činnosť čriev. Obrátiť by ste sa na tohto domáceho pomocníka mali vtedy, ak vás trápia žalúdočné vredy, časté zápaly močových ciest či priedušiek. Ľanové oblečenie sa odporúča predovšetkým ľuďom, ktorí trpia kožnými ekzémami a inými kožnými chorobami.